Zgubienie nadprogramowych kilogramów, budowa masy mięśniowej, delikatne podkreślenie wybranych partii mięśni – każdy posiada swój własny, wymarzony obraz sylwetki. Osiągnięcie wyznaczonego celu wymaga oczywiście zastosowania określonych metod, które umożliwią realizację pragnień. Pora przekuć te wyobrażenia w rzeczywistość! Co więc musisz zrobić, żeby nareszcie krzyknąć “Udało się!”? Sprawdź poniższą listę, włącz do swojej codzienności podane wskazówki i nie poddawaj się, a efekty nadejdą szybciej, niż myślisz! Oto najważniejsze kroki prowadzące do wymarzonej sylwetki.
1. Systematyczność
Jedna wizyta na siłowni nie wystarczy, żeby wyrzeźbić mięśnie. I analogicznie – nie schudniesz po jednym dniu niskokalorycznej diety. Kluczem do sukcesu jest systematyczność. Jeśli chcesz osiągnąć wyznaczony cel (bez względu na to, czy chcesz zbudować silne mięśnie, czy spalić tłuszcz) musisz przygotować się na to, że wymaga to codziennych starań. Najlepszym na to sposobem jest budowanie długotrwałych nawyków żywieniowych oraz zaprzyjaźnienie się ze sportem już na zawsze. Jeśli zdrowa, odpowiednio dopasowana dieta i treningi staną się Twoim nawykiem i stylem życia, przestaną być obowiązkiem. Nie bez znaczenia jest oczywiście ich dobranie pod względem Twoich potrzeb oraz upodobań – tylko wtedy mają szansę zagościć w życiu już na zawsze. Systematyczność wiąże się też wytrwałością, istotną dla utrzymania motywacji na najwyższym poziomie. Dobrym rozwiązaniem jest więc zwrócenie się do trenera personalnego, którego zadaniem jest nie tylko dobór treningów i jadłospisu, ale też pilnowanie postępów i rozliczanie z efektów. Trener osobisty dba o motywację i pomoże Ci na stałe zmienić nawyki.
2. Przemyślany plan treningowy
Ułożenie planu treningowego przez osobę niezwiązaną ze sportem nie jest najlepszym pomysłem. Niezbędna jest bowiem do tego odpowiednia wiedza i doświadczenie, a także indywidualne podejście. Żeby osiągnąć wymarzony efekt, nie wystarczy ćwiczyć długo i intensywnie (a czasami może być to wręcz szkodliwe). Trenować trzeba przede wszystkim mądrze, a efektywność ćwiczeń będzie zależeć od m.in.:
- częstotliwości treningów,
- czasu ich trwania (ilości powtórzeń oraz wykonanych serii),
- dostosowania do poziomu zaawansowania i stanu zdrowia,
- dopasowania do wyznaczonych celów,
- systematycznego podnoszenia poprzeczki.
Trening nie powinien być też monotonny – to ważne dla motywacji i radości z ćwiczeń. Trening z trenerem personalnym spełnia wszystkie te wymagania. Trener skonstruuje plan treningowy w oparciu o swoją wiedzę, z uwzględnieniem Twoich potrzeb, możliwości i celów. Jednocześnie zadba o Twoje bezpieczeństwo i poprawną technikę ćwiczeń, co jest szczególnie ważne dla osób początkujących.
3. Odpowiednia dieta
Sposób odżywiania, podobnie jak plan treningowy, musi uwzględniać Twoje potrzeby, stan zdrowia oraz efekty, jakie chcesz osiągnąć. Kluczowe są tutaj takie sprawy jak:
- bilans energetyczny (kaloryczność posiłków),
- odpowiednie proporcje makroskładników (węglowodanów, tłuszczy i białka),
- ilość witamin i mikroelementów dopasowana do trybu życia,
- częstotliwość posiłków.
Dobrze dobrana dieta powinna współgrać z rodzajem aktywności fizycznej. Trener personalny, z którym ćwiczysz, podpowie, jak powinna wyglądać dieta osoby aktywnej. Jeśli chcesz, możesz też skonsultować się z dietetykiem. Pamiętaj też, że dieta osoby, która chce schudnąć powinna być inna niż tej, której zależy na budowie mięśni. Kompleksowe podejście to najskuteczniejsza droga do sukcesu. Jeśli Twój jadłospis i siłownia będą ze sobą współgrać, możesz mieć pewność, że nie tylko niedługo będziesz podziwiać w lustrze swoją wymarzoną sylwetkę, ale też zyskasz doskonałe zdrowie i samopoczucie.
4. Suplementacja
Dostarczenie niezbędnej ilości składników odżywczych do organizmu razem z pożywieniem nie zawsze jest proste. W sytuacji, kiedy intensywnie ćwiczysz oraz stosujesz dietę, jest to zaś szczególnie ważne. Wraz ze wzrostem Twojej aktywności, rośnie też zapotrzebowanie na określone składniki. Niektóre z nich będą też bardzo ważne dla uzyskania odpowiednich efektów. Suplementy (dobrze dobrane!) mogą m.in. wspomóc pracę mięśni, dodać energii, zmniejszyć uczucie zmniejszenia, zapobiec zakwasom oraz wesprzeć budowę masy mięśniowej. Czy to oznacza, że masz wykupić pół sklepu z odżywkami i suplementami? Oczywiście, że nie! Najlepiej niech doradzi Ci w tej kwestii Twój trener osobisty. Dieta, suplementacja i trening personalny powinny tworzyć całość – wtedy efektywność ćwiczeń wzrasta, a efekty przychodzą szybciej oraz są długotrwałe.
5. Regeneracja mięśni
Siłownia wcale nie powinna stać się Twoim drugim domem. Zbyt częste treningi nie służą zdrowiu, ani poprawie wyglądu, a nawet przeciwnie – mogą zniweczyć Twoje wysiłki. Efektem ubocznym intensywnych i nierozważnych ćwiczeń może być przetrenowanie, osłabienie siły i spadek motywacji. Mięśnie, jak i całe ciało, potrzebują czasu na regenerację. Dlatego Twoje treningi powinny uwzględniać również odpoczynek i regenerację mięśni. Trener personalny będzie najlepszym doradcą także w tej kwestii – rozpisując Twój plan treningowy zadba o odpoczynek i harmonijny rozwój mięśni. Regeneracja zapobiegnie też przemęczeniu i kontuzjom, a na każdy trening z trenerem personalnym stawisz się pełen sił i wigoru. Zastosuj wszystkie podpunkty jak najszybciej i skorzystaj z pomocy trenera personalnego – teraz już nic Cię nie powstrzyma!